EKMT451VSN181MP45S
Mfr.Part #
EKMT451VSN181MP45S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Feature :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Voltage - Rated DC :
450V
Diameter :
22mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Length :
45mm
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
1.35A
Test Frequency :
120Hz
Capacitance :
180µF
Voltage - Rated :
450V
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.9305A @ 50kHz
Mount :
Through Hole
United Chemi-Con EKMT451VSN181MP45S
KMT 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In