EKMT451VSN151MQ35S
Mfr.Part #
EKMT451VSN151MQ35S
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.31A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Test Frequency :
120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
1.8733A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Diameter :
25.4mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
150µF
Published :
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Length :
35mm
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
1.31A
Dissipation Factor :
0.2 %
United Chemi-Con EKMT451VSN151MQ35S
KMT 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.31A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In