EKMT451VSN151MP40S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMT451VSN151MP40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.22A @ 120Hz
Length :
40mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-25°C
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
KMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
150µF
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current :
1.22A
Diameter :
22mm
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dissipation Factor :
0.2 %
Test Frequency :
120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated :
450V
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.7446A @ 50kHz
United Chemi-Con EKMT451VSN151MP40S
KMT 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.22A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In