EKMT421VSN681MA50S
Mfr.Part #
EKMT421VSN681MA50S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
50mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
420V
Test Frequency :
120Hz
Min Operating Temperature :
-25°C
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
680μF
Lead Pitch :
10mm
Length :
50mm
Ripple Current :
3.1A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Voltage - Rated DC :
420V
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current @ High Frequency :
4.433A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMT421VSN681MA50S
KMT 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In