EKMT421VSN471MR50S
Mfr.Part #
EKMT421VSN471MR50S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
50mm
Ripple Current :
2.51A
Test Frequency :
120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.5893A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Diameter :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.51A @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.2 %
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
420V
Published :
United Chemi-Con EKMT421VSN471MR50S
KMT 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.51A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In