EKMT421VSN331MR40S
Mfr.Part #
EKMT421VSN331MR40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
3.003A @ 50kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
420V
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.1A
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
16 Weeks
Feature :
Polar
United Chemi-Con EKMT421VSN331MR40S
KMT 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In