DMN6140LQ-7
Mfr.Part #
DMN6140LQ-7
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT23
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
315pF @ 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.6A Ta
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
140m Ω @ 1.8A, 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Mount :
Power Dissipation-Max :
700mW Ta
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8.6nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Continuous Drain Current (ID) :
1.6A
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
DMN6140LQ-7
Diodes Incorporated DMN6140LQ-7
N-Channel Tape & Reel (TR) 140m Ω @ 1.8A, 10V ±20V 315pF @ 40V 8.6nC @ 10V 60V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DMN6140LQ-7 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 315pF @ 40V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 1.6A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 60V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 4.5V 10V volts (4.5V 10V).
DMN6140LQ-7 Features
a continuous drain current (ID) of 1.6A
a 60V drain to source voltage (Vdss)