DEJF3E2472ZN2A
Mfr.Part #
DEJF3E2472ZN2A
Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
-20% +80%
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Pitch :
7.5mm
Depth :
4mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Length :
8mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
E
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
DEJF3E2472ZN2A
Murata Electronics DEJF3E2472ZN2A
DEJ 4700pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DEJF3E2472ZN2A Overview
A 0.315Dia 8.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is E.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEJF3E2472ZN2A Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm