DEJF3E2103ZN3A
Mfr.Part #
DEJF3E2103ZN3A
Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Voltage - Rated AC :
250V
Depth :
4mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Diameter :
600 µm
Voltage :
250V
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Spacing :
0.287 7.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Packaging :
Tape and Box (TB)
DEJ
Packing Method :
Ammo Pack
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
-20% +80%
Length :
11mm
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Datasheets
DEJF3E2103ZN3A
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics DEJF3E2103ZN3A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~85°C, Voltage:250V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Disc, DEJF3E2103ZN3A pinout, DEJF3E2103ZN3A datasheet PDF, DEJF3E2103ZN3A amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics DEJF3E2103ZN3A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics DEJF3E2103ZN3A
DEJ 10000pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.433Dia 11.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DEJF3E2103ZN3A Overview
Ceramic capacitor is 0.433Dia 11.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to E.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEJF3E2103ZN3A Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm