DEJF3E2103ZB3B
Mfr.Part #
DEJF3E2103ZB3B
Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
250V
Depth :
4mm
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
-20% +80%
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Formed Leads
Diameter :
11mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Lead Spacing :
0.287 7.30mm
Size Code :
Lead Pitch :
7.5mm
2
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
DEJF3E2103ZB3B
Murata Electronics DEJF3E2103ZB3B
DEJ 10000pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.433Dia 11.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DEJF3E2103ZB3B Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm.This coefficient equals E indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
DEJF3E2103ZB3B Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V