DEJF3E2103ZA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEJF3E2103ZA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
DEJ
Termination :
Radial
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.287 7.30mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
10000pF
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
-20% +80%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Composition :
Ceramic
Length :
11mm
Lead Pitch :
7.5mm
HTS Code :
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
E
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
E
Number of Terminations :
2
Size Code :
Voltage - Rated AC :
250V
Mount :
Through Hole
Multilayer :
No
Datasheets
DEJF3E2103ZA3B
Murata Electronics DEJF3E2103ZA3B
DEJ 10000pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.433Dia 11.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DEJF3E2103ZA3B Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.433Dia 11.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is E.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.
DEJF3E2103ZA3B Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm