DE2E3KY472MN3AU02F
Mfr.Part #
DE2E3KY472MN3AU02F
Description
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL
E
Packing Method :
Ammo Pack
Length :
10mm
Voltage - Rated :
300VAC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size Code :
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Multilayer :
No
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Width :
5mm
Capacitance :
4700pF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Through Hole
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Murata Electronics DE2E3KY472MN3AU02F
KY 4700pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2E3KY472MN3AU02F Overview
Programs on this device are of 0.394Dia 10.00mm size/dimension.A component operates at the rated (AC) voltage (URac) of 300V.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with E being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE2E3KY472MN3AU02F Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
has rated (AC) voltage of 300V