DE2E3KY102MB3BU02F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE2E3KY102MB3BU02F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 300VAC RADIAL
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Formed Leads
Series :
KY
Size Code :
2820
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
300VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Temperature Characteristics Code :
E
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Applications :
Safety
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
E
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Width :
5mm
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
7.5mm
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
1000pF
Length :
7mm
Murata Electronics DE2E3KY102MB3BU02F
KY 1000pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc