DE2E3KY102MN2AM01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE2E3KY102MN2AM01
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
X1, Y2
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Width :
5mm
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±20%
Applications :
Safety
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Length :
7mm
JESD-609 Code :
e2
Temperature Coefficient :
E
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Series :
KY
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
250VAC
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Temperature Characteristics Code :
E
Datasheets
DE2E3KY102MN2AM01
Murata Electronics DE2E3KY102MN2AM01
KY 1000pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2E3KY102MN2AM01 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.The component always operates in 250V rated (AC) voltage (URac).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is E.
DE2E3KY102MN2AM01 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
has rated (AC) voltage of 250V