DE2E3KH472MN3A
Mfr.Part #
DE2E3KH472MN3A
Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
Depth :
7mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Length :
13mm
Package / Case :
Radial, Disc
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Characteristics Code :
Tolerance :
±20%
Material :
Ceramic
Voltage - Rated AC :
300V
Size Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Diameter :
600 µm
HTS Code :
Series :
KH
Voltage :
250V
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
7.5mm
Multilayer :
yes
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
4700pF
Datasheets
DE2E3KH472MN3A
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics DE2E3KH472MN3A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~85°C, Package / Case:Radial, Disc, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, DE2E3KH472MN3A pinout, DE2E3KH472MN3A datasheet PDF, DE2E3KH472MN3A amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics DE2E3KH472MN3A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics DE2E3KH472MN3A
KH 4700pF Ceramic Capacitor ±20% E 0.512Dia 13.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2E3KH472MN3A Overview
A 0.512Dia 13.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is E.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE2E3KH472MN3A Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V