DE2E3KH222MN3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE2E3KH222MN3A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Applications :
Safety
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Length :
10mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
2200pF
Lead/Base Style :
Straight
Ratings :
X1, Y2
Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
300V
Radiation Hardening :
No
Series :
KH
Multilayer :
yes
Lead Diameter :
600 µm
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Lead Pitch :
7.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
E
Depth :
7mm
Voltage - Rated :
250VAC
Temperature Characteristics Code :
E
Lead Style :
Formed Leads
Voltage :
250V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DE2E3KH222MN3A
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics DE2E3KH222MN3A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Disc, Voltage:250V, Operating Temperature:-25°C~85°C, DE2E3KH222MN3A pinout, DE2E3KH222MN3A datasheet PDF, DE2E3KH222MN3A amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics DE2E3KH222MN3A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics DE2E3KH222MN3A
KH 2200pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2E3KH222MN3A Overview
Ceramic capacitor is 0.394Dia 10.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to E.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DE2E3KH222MN3A Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm