DE2E3KY102MA3BM02F
Mfr.Part #
DE2E3KY102MA3BM02F
Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads
HTS Code :
Series :
KY
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Width :
5mm
Capacitance :
1000pF
Applications :
Safety
Temperature Characteristics Code :
E
Lead/Base Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
250VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
7mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Ratings :
X1, Y2
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Murata Electronics DE2E3KY102MA3BM02F
KY 1000pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc