DE2E3KY472MB3BU02F
Mfr.Part #
DE2E3KY472MB3BU02F
Description
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
300VAC
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Formed Leads
Ratings :
X1, Y2
Length :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Mount :
Through Hole
Series :
KY
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Capacitance :
4700pF
Terminal Pitch :
7.5mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Width :
5mm
Applications :
Safety
Multilayer :
No
Temperature Characteristics Code :
E
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
Murata Electronics DE2E3KY472MB3BU02F
KY 4700pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc