DE2E3KY222MN3AM02
Mfr.Part #
DE2E3KY222MN3AM02
Description
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated AC :
300V
Mount :
Through Hole
Length :
8mm
Lead Diameter :
600 µm
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Characteristics Code :
E
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e2
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Depth :
5mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Straight
E
Voltage :
250V
Series :
KY
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated :
250VAC
Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
7.5mm
Composition :
Ceramic
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
DE2E3KY222MN3AM02
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics DE2E3KY222MN3AM02 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Disc, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Voltage:250V, Operating Temperature:-40°C~125°C, DE2E3KY222MN3AM02 pinout, DE2E3KY222MN3AM02 datasheet PDF, DE2E3KY222MN3AM02 amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics DE2E3KY222MN3AM02 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics DE2E3KY222MN3AM02
KY 2200pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2E3KY222MN3AM02 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is E.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.
DE2E3KY222MN3AM02 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm