DE2E3KY222MA3BU02F
Mfr.Part #
DE2E3KY222MA3BU02F
Description
CAP CER 2200PF 300VAC RADIAL
Stock
10
In Stock :
10
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Formed Leads
Voltage - Rated AC :
300V
Length :
8mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Diameter :
600 µm
2
Termination :
Radial
Width :
5mm
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
E
Multilayer :
No
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated :
300VAC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Size Code :
3220
Capacitance :
2200pF
Murata Electronics DE2E3KY222MA3BU02F
KY 2200pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2E3KY222MA3BU02F Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.315Dia 8.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE2E3KY222MA3BU02F Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm