DE2E3KY152MB3BU02F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE2E3KY152MB3BU02F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 300VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads
Applications :
Safety
Voltage - Rated :
300VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Length :
7mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
7.5mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Capacitance :
1500pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
E
Package / Case :
Radial, Disc
Width :
5mm
Packaging :
Bulk
Ratings :
X1, Y2
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
KY
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
E
Murata Electronics DE2E3KY152MB3BU02F
KY 1500pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc