DE2E3KY102MN3AM02F
Mfr.Part #
DE2E3KY102MN3AM02F
Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Series :
KY
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
X1, Y2
Size Code :
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Voltage - Rated :
250VAC
Mount :
Through Hole
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Length :
7mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
E
Murata Electronics DE2E3KY102MN3AM02F
KY 1000pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc