DCO8W8S543H30LF
Mfr.Part #
DCO8W8S543H30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 8POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Contact Type :
Power
Radiation Hardening :
No
8 (Power)
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
8
Current Rating (Amps) :
30A
Number of Rows :
1
Gender :
FEMALE
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Ports :
1
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
30A
Min Operating Temperature :
-55°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
18 Weeks
Depth :
20.73mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Length :
68.94mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
0.458 (11.64mm)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Published :
Voltage - Rated :
300V
Series :
DW
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 8W8
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Material :
Brass
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tray
Datasheets
DCO8W8S543H30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO8W8S543H30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DCO8W8S543H30LF pinout, DCO8W8S543H30LF datasheet PDF, DCO8W8S543H30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO8W8S543H30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.