DCO8W8P300H40LF
Mfr.Part #
DCO8W8P300H40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 8POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Number of Terminations :
8
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
6.35mm
Dielectric Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
No
Connector Style :
D-Sub, Combo
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Number of Positions :
8 (Power)
Contact Type :
Power
Gold
Gender :
Male
Length :
68.94mm
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 8W8
Factory Lead Time :
18 Weeks
Orientation :
Straight
Depth :
12.55mm
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
40A
Number of Rows :
1
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
40A
Number of Ports :
1
Datasheets
DCO8W8P300H40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO8W8P300H40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, DCO8W8P300H40LF pinout, DCO8W8P300H40LF datasheet PDF, DCO8W8P300H40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO8W8P300H40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.