DCO8W8P343G40LF
Mfr.Part #
DCO8W8P343G40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 8POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Published :
Gold
Length :
68.94mm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Number of Rows :
1
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 8W8
Dielectric Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
Packaging :
Tray
Contact Type :
Power
Mount :
Through Hole
Orientation :
Straight
Shell Finish :
COPPER TIN
Termination :
Solder
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
40A
Number of Positions :
8 (Power)
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
6.35mm
Depth :
12.55mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Connector Style :
D-Sub, Combo
Filter Feature :
Mixed Contacts :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
Brass
Total Number of Contacts :
8
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
MIL Conformance :
IEC Conformance :
Number of Terminations :
Steel, Tin Plated
DIN Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0