DCO8W8S300G30LF
Mfr.Part #
DCO8W8S300G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 8POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
Solder
Filter Feature :
No
Depth :
12.55mm
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Board Lock
Steel, Tin Plated
IEC Conformance :
No
8 (Power)
Radiation Hardening :
Current Rating :
30A