DCO8W8P300A40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCO8W8P300A40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 8POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
8
Contact Type :
Power
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating (Amps) :
40A
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 8W8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Grounding Indents
Series :
DW
Voltage - Rated :
300V
Number of Positions :
8 (Power)
Datasheets
DCO8W8P300A40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO8W8P300A40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, DCO8W8P300A40LF pinout, DCO8W8P300A40LF datasheet PDF, DCO8W8P300A40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO8W8P300A40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCO8W8P300A40LF Overview
Packaging is Plug, Male Pins.This device has a Through Hole mounting type.An orange Tray case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the DW Series.There are 8 pins on the device.If the temperature is below 125°C, it's best to use it.-55°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Grounding Indents feature.There is a mounting hole at Through Hole.Devices operate at -55°C~125°C operating temperatures.