DCO8W8P300G30LF
Mfr.Part #
DCO8W8P300G30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 8POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mixed Contacts :
yes
Filter Feature :
No
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 8W8
Pitch :
6.35mm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Terminations :
8
Orientation :
Straight
Mount :
Through Hole
Empty Shell :
No
Length :
68.94mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC Conformance :
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Total Number of Contacts :
8
MIL Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
1
Depth :
12.55mm
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Published :
Series :
DW
Dielectric Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Power
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Packaging :
Tray
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Radiation Hardening :
UL Flammability Code :
94V-0
Gender :
Male
DIN Conformance :
Current Rating :
30A
Termination :
Solder
Shell Finish :
COPPER TIN
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DCO8W8P300G30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO8W8P300G30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, DCO8W8P300G30LF pinout, DCO8W8P300G30LF datasheet PDF, DCO8W8P300G30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO8W8P300G30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.