D1MPC0603DR020FF-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D1MPC0603DR020FF-T5
Manufacturer
Thin Film Technology Corp.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0603 75PPM 0.02 OHM 1.0% 0.3
Manufacturer :
Thin Film Technology Corp.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Resistance :
20 mOhms
Series :
D1MPC
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Features :
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Failure Rate :
Composition :
Metal Foil
Ratings :
Thin Film Technology Corp. D1MPC0603DR020FF-T5
D1MPC Series, Metal Foil, 20 mOhms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C