CSD19502Q5BT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSD19502Q5BT
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 80V 100A 8VSON
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
6mm
Length :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Threshold Voltage :
2.7V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4870pF @ 40V
Package / Case :
8-PowerTDFN
Terminal Position :
Dual
Vgs (Max) :
±20V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
FET Type :
N-Channel
Pbfree Code :
yes
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.3V @ 250μA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Transistor Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Avalanche Energy Rating (Eas) :
274 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.1m Ω @ 19A, 10V
Case Connection :
DRAIN
Number of Pins :
8
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
17A
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Terminal Form :
NO LEAD
Series :
NexFET™
Transistor Application :
SWITCHING
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
5
Reach Compliance Code :
not_compliant
Thickness :
950μm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Ta
Base Part Number :
CSD19502
REACH SVHC :
No SVHC
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
62nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power Dissipation-Max :
3.1W Ta 195W Tc
Feedback Cap-Max (Crss) :
22 pF
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
CSD19502Q5BT
Texas Instruments CSD19502Q5BT
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.1m Ω @ 19A, 10V ±20V 4870pF @ 40V 62nC @ 10V 80V 8-PowerTDFN
CSD19502Q5BT Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 274 mJ.A device's maximal input capacitance is 4870pF @ 40V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 100A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain current is 17A, which is the maximum continuous current the device can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 400A, which is its maximum rated peak drain current.An electrical device's threshold voltage is the point at which any of its operations will become active, and this transistor has a 2.7V threshold voltage.This transistor requires a 80V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (6V 10V).
CSD19502Q5BT Features
the avalanche energy rating (Eas) is 274 mJ
a continuous drain current (ID) of 100A
based on its rated peak drain current 400A.
a threshold voltage of 2.7V
a 80V drain to source voltage (Vdss)