CMB02070X1501GB200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMB02070X1501GB200
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5K OHM 2% 1W 0207
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 500
Diameter :
5.8mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Series :
CMB
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
500V
Power Rating :
400mW
Composition :
Carbon Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
MELF, 0207
Operating Supply Voltage :
500V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Voltage - Rated :
500V
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Weight :
79.010121mg
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
-250 ppm/°C
Resistance :
1.5kOhm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Published :
Construction :
Cylindrical
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Vishay CMB02070X1501GB200
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CMB Series, Carbon Film, 1.5kOhm, 1W, ±2%, -55°C~155°C