CMB02070X1509JB200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMB02070X1509JB200
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15 OHM 5% 1W 0207
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
-250 ppm/°C
Composition :
Carbon Film
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
MELF, 0207
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
500V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Diameter :
2.2mm
Surface Mount :
yes
Series :
CMB
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
15Ohm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Cylindrical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 500
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power Rating :
400mW
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
1W
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Vishay CMB02070X1509JB200
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CMB Series, Carbon Film, 15Ohm, 1W, ±5%, -55°C~155°C