BSC146N10LS5ATMA1
Mfr.Part #
BSC146N10LS5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 44A TDSON-8-6
Series :
OptiMOS™ 5
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 52W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
14.6m Ω @ 22A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10nC @ 4.5V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1300pF @ 50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.3V @ 23μA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
BSC146N10LS5ATMA1
Infineon Technologies BSC146N10LS5ATMA1
N-Channel 14.6m Ω @ 22A, 10V ±20V 1300pF @ 50V 10nC @ 4.5V 100V 8-PowerTDFN