APTC60SKM24CT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APTC60SKM24CT1G
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SP1
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 95A SP1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Feature :
Super Junction
Package / Case :
SP1
Terminal Position :
UPPER
Mounting Type :
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Continuous Drain Current (ID) :
95A
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, ULTRA-LOW RESISTANCE
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
260A
Rise Time :
30ns
Power Dissipation-Max :
462W Tc
Factory Lead Time :
36 Weeks
Drain-source On Resistance-Max :
0.024Ohm
Number of Terminations :
10
Packaging :
Bulk
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
95A Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND THERMISTOR
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
14400pF @ 25V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mount :
Chassis Mount, Screw
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 5mA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn On Delay Time :
21 ns
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
12
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
300nC @ 10V
Published :
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24m Ω @ 47.5A, 10V
Number of Pins :
1
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Fall Time (Typ) :
45 ns
Series :
CoolMOS™
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Datasheets
APTC60SKM24CT1G
N-Channel Bulk 24m Ω @ 47.5A, 10V ±20V 14400pF @ 25V 300nC @ 10V 600V SP1
APTC60SKM24CT1G Overview
The maximum input capacitance of this device is 14400pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 95A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 100 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 260A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 21 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 600V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 600V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
APTC60SKM24CT1G Features
a continuous drain current (ID) of 95A
the turn-off delay time is 100 ns
based on its rated peak drain current 260A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)