APTC60DAM24T1G
Mfr.Part #
APTC60DAM24T1G
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
SP1
Description
MOSFET N-CH 600V 95A SP1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
300nC @ 10V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.024Ohm
Number of Terminations :
12
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Case Connection :
Isolated
Continuous Drain Current (ID) :
95A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
14400pF @ 25V
Number of Pins :
1
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24m Ω @ 47.5A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
95A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 5mA
Radiation Hardening :
No
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Pin Count :
12
Number of Elements :
1
Package / Case :
SP1
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Dissipation-Max :
462W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Fall Time (Typ) :
45 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
260A
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
FET Type :
N-Channel
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Vgs (Max) :
±20V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND THERMISTOR
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
APTC60DAM24T1G
N-Channel Bulk 24m Ω @ 47.5A, 10V ±20V 14400pF @ 25V 300nC @ 10V 600V SP1
APTC60DAM24T1G Overview
A device's maximum input capacitance is 14400pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 95A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 100 ns.Its maximum pulsed drain current is 260A, which is also its maximum rating peak drainage current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 21 ns.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 600V.To operate this transistor, you need to apply a 600V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
APTC60DAM24T1G Features
a continuous drain current (ID) of 95A
the turn-off delay time is 100 ns
based on its rated peak drain current 260A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)