APT5518BFLLG
Mfr.Part #
APT5518BFLLG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 550V 31A TO247-3
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain-source On Resistance-Max :
0.18ohm
Packaging :
Tube
Continuous Drain Current (ID) :
31A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
67nC @ 10V
Reach Compliance Code :
Unknown
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Series :
POWER MOS 7®
FET Type :
N-Channel
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1300 mJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated DC :
550V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Mount :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Case Connection :
DRAIN
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
124A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
31A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
TO-247-3
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
3
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max :
403W Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Published :
JESD-609 Code :
e1
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
180m Ω @ 15.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3286pF @ 25V
Vgs (Max) :
±30V
Current Rating :
31A
Datasheets
APT5518BFLLG
Microsemi APT5518BFLLG
N-Channel Tube 180m Ω @ 15.5A, 10V ±30V 3286pF @ 25V 67nC @ 10V TO-247-3
APT5518BFLLG Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 1300 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 3286pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 31A. IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 124A.By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
APT5518BFLLG Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1300 mJ
a continuous drain current (ID) of 31A
based on its rated peak drain current 124A.