APT5510JFLL
Mfr.Part #
APT5510JFLL
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
MOSFET N-CH 550V 44A ISOTOP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
550V
Pbfree Code :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5823pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
44A
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
176A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Case Connection :
Isolated
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 2.5mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A Tc
Number of Terminations :
4
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 22A, 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Chassis Mount
Drain-source On Resistance-Max :
0.1Ohm
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e1
Current Rating :
44A
Vgs (Max) :
±30V
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Mounting Type :
Chassis Mount
FET Type :
N-Channel
Series :
POWER MOS 7®
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2500 mJ
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
463W Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pin Count :
4
Terminal Position :
UPPER
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
124nC @ 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
APT5510JFLL
Microsemi APT5510JFLL
N-Channel Tube 100m Ω @ 22A, 10V ±30V 5823pF @ 25V 124nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
APT5510JFLL Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 2500 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 5823pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 44A. IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 176A.By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
APT5510JFLL Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2500 mJ
a continuous drain current (ID) of 44A
based on its rated peak drain current 176A.