APT50M65B2LLG
Mfr.Part #
APT50M65B2LLG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-247-3 Variant
Description
MOSFET N-CH 500V 67A T-MAX
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation-Max :
694W Tc
Rise Time :
28ns
Package / Case :
TO-247-3 Variant
Transistor Element Material :
SILICON
Turn-Off Delay Time :
29 ns
Mount :
Through Hole
Vgs (Max) :
±30V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
268A
Radiation Hardening :
No
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Turn On Delay Time :
12 ns
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e1
Series :
POWER MOS 7®
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 2.5mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7010pF @ 25V
Terminal Position :
Single
Fall Time (Typ) :
30 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
67A
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Case Connection :
DRAIN
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation :
694W
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
67A Tc
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
1
Continuous Drain Current (ID) :
67A
Pin Count :
3
Transistor Application :
SWITCHING
Drain-source On Resistance-Max :
0.065Ohm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
65m Ω @ 33.5A, 10V
Voltage - Rated DC :
500V
Mounting Type :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
141nC @ 10V
Number of Pins :
Datasheets
APT50M65B2LLG
Microsemi APT50M65B2LLG
N-Channel Tube 65m Ω @ 33.5A, 10V ±30V 7010pF @ 25V 141nC @ 10V TO-247-3 Variant
APT50M65B2LLG Overview
A device's maximal input capacitance is 7010pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 67A, which represents the maximum continuous current it can conduct.Its turn-off delay time is 29 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 268A, which is its maximum rated peak drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 12 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
APT50M65B2LLG Features
a continuous drain current (ID) of 67A
the turn-off delay time is 29 ns
based on its rated peak drain current 268A.