APT5016BLLG
Mfr.Part #
APT5016BLLG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 500V 30A TO247
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Fall Time (Typ) :
14 ns
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
TO-247-3
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Series :
POWER MOS 7®
Vgs (Max) :
±30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Single
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
30A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Turn-Off Delay Time :
27 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Turn On Delay Time :
10 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
160m Ω @ 15A, 10V
Number of Terminations :
3
FET Type :
N-Channel
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2833pF @ 25V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Case Connection :
DRAIN
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Voltage - Rated DC :
500V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
72nC @ 10V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Pin Count :
3
Power Dissipation-Max :
329W Tc