AA1206FR-072M7L
Mfr.Part #
AA1206FR-072M7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Published :
Resistance :
2.7MOhm
Datasheets
AA1206FR-072M7L
YAGEO AA1206FR-072M7L
AA Series, Thick Film, 2.7MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C