AA1206FR-07107KL
Mfr.Part #
AA1206FR-07107KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
107kOhm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
660.4μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thick Film
Series :
AA
Datasheets
AA1206FR-07107KL
YAGEO AA1206FR-07107KL
AA Series, Thick Film, 107kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C