9T06031A53R6BBHFT
Mfr.Part #
9T06031A53R6BBHFT
Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
450μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
53.6Ohm