9T06031A1001FBHFT
Mfr.Part #
9T06031A1001FBHFT
Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Height :
450μm
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Working Voltage :
50V
Packing Method :
Tape, Paper
Resistance :
1kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Construction :
Chip
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Datasheets
9T06031A1001FBHFT
YAGEO 9T06031A1001FBHFT
FIXED RESISTOR RT Series, Thin Film, 1kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C