73L3R11G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
73L3R11G
Manufacturer
CTS Corporation
Description
RES 0.11 OHM 2% 1/8W 0805
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
2 mm
Application :
Current Sense
Product Type :
Current Sense Resistors
Width :
1.25 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
73L
Product :
Thick Film Current Sensing Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
200 PPM / C
Type :
Current Sense Resistors
Tolerance :
2 %
Subcategory :
Resistors
Resistance :
110 mOhms
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Technology :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.5 mm
Termination :
2 Terminal
Datasheets
73L3R11G
CTS Corporation 73L3R11G
73L Series, 110 mOhms, 2 %,