0801-040-X7R0-471K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0801-040-X7R0-471K
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF X7R RADIAL
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.350Dia 8.89mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
470pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Package / Case :
Radial, Disc
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
6.35mm
Thickness :
4.064mm
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Straight
Datasheets
0801-040-X7R0-471K
470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.350Dia 8.89mm Through Hole Radial, Disc
0801-040-X7R0-471K Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.350Dia 8.89mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.6.35mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
0801-040-X7R0-471K Features
a size/dimension of 0.350Dia 8.89mm