51A22-01-1-16S
Mfr.Part #
51A22-01-1-16S
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Stock
32
In Stock :
32
Contact Voltage(AC)-Max :
220 V
Bushing Type :
1/4-28
Contact Style :
Shorting
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage - Rated DC :
28V
AC Voltage Rating (Max) :
220
Depth Behind Panel :
18.77mm
Brass
Product Height (mm) :
35.46(mm)
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Switch Function :
SP16T
Actuator Length :
9.53mm
Contact Plating :
Gold
Base/Housing Material :
Thermoset
e4
Actuator Style :
Flatted Shaft
Actuator Material :
Stainless Steel
Total # of Positions :
16
Contact Resistance :
0.02mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Rotary Switches
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Current Rating (Max) :
0.2(A)
RoHS :
Details
Terminal Length :
0.153 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.075A@220VAC
Mounting Style :
Solder
Product Depth (mm) :
Bushing Diameter :
0.25 inch
Current Rating :
200mA
Contact Current(AC)-Max :
0.075A
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage - Rated AC :
115V
Illumination Type :
Not Required
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.2A@28VDC
Voltage Rating - AC :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
yes
Product Length (mm) :
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Bushing Length :
0.25 inch
Brand :
Grayhill
Published :
Pole Throw Configuration :
SP16T
Number of Positions :
16
Terminal Type :
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
13.64 mm
Compliant
Housing Material :
Thermoset/N/A
Circuit per Deck :
DC Voltage Rating (Max) :
28
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Mounting :
Panel Mount
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Index Stops :
Continuous
Datasheets
51A22-01-1-16S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"