51A22-01-1-13N
Mfr.Part #
51A22-01-1-13N
Description
SWITCH ROTARY 13POS 150MA 115V
Stock
20
In Stock :
20
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Circuit per Deck :
SP13T
Bushing Diameter :
0.25 inch
Mounting :
Voltage Rating - AC :
115V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Material :
Metal
PANEL MOUNT-THREADED
Terminal Type :
22.5 °
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Style :
Panel
Current Rating :
200mA
Terminal Length :
0.153 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Rotary Switches
Base/Housing Material :
Thermoset
DC Voltage Rating (Max) :
28
Contact Plating :
51A22
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Orientation :
Straight
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Gold Over Nickel
Radiation Hardening :
No
Bushing Length :
0.25 inch
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
13
AC Voltage Rating (Max) :
220
Depth Behind Panel :
18.77mm
Actuator Length :
9.53mm
Product Depth (mm) :
Voltage Rating - DC :
28V
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Termination Style :
Solder Lug
Pole Throw Configuration :
SP13T
Body Height :
12.82 mm
Published :
2014
Compliant
Product Length (mm) :
Contact Resistance :
10MOhm
Surface Mount :
No
Actuator Style :
Flatted Shaft
Index Stops :
FIXED
Total # of Positions :
13
Current Rating (Max) :
Active
Illumination Type :
Not Required
Product Height (mm) :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Voltage - Rated AC :
115V
HTS Code :
Housing Material :
Thermoset/N/A
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Datasheets
51A22-01-1-13N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"