51A22-01-1-12N
Mfr.Part #
51A22-01-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Voltage Rating - AC :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Style :
Non-Shorting
Bushing Diameter :
0.25 inch
Number of Positions :
12
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Terminal Length :
0.153 inch
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Body Height :
12.82 mm
Insulation Resistance :
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Switch Function :
SP12T
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Resistance :
0.02mOhm
Circuit per Deck :
SP12T
Current Rating :
200mA
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Bushing Length :
0.25 inch
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated DC :
28V
Bushing Type :
Actuator Length :
9.53mm
Datasheets
51A22-01-1-12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"