51A22-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51A22-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Subcategory :
Switches
Voltage Rating - DC :
28V
End Contact Material :
Brass
Lamp Type :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Index Stops :
FIXED
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Termination :
Solder
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Center Contact Plating :
Gold
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Product Status :
Active
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Voltage Rating - AC :
115V
Index Angle :
22.5 °
Termination Style :
Solder Lug
Published :
Contact Finish :
Gold
Number of Switch Sections :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Surface Mount :
No
Switch Function :
SP10T
Package :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Product Category :
Rotary Switches
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Style :
Non-Shorting
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Mounting Type :
Panel Mount
Terminal Length :
0.153 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Brand :
Grayhill
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Bushing Length :
0.25 inch
Contact Material :
Metal
Number of Decks :
1
Terminal Material :
Brass
Mount :
Panel
Termination Type :
Solder
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Switch Action :
LATCHED
RoHS :
Details
Bushing Type :
Body Height :
12.82 mm
Product Type :
Rotary Switches
Features :
Number of Poles per Deck :
Depth Behind Panel :
18.77mm
Base Product Number :
51A22
Circuit per Deck :
SP10T
Series :
51
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
200mA
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator Material :
Stainless Steel
Bushing Diameter :
0.25 inch
ECCN Code :
EAR99
Actuator Length :
9.53mm
Number of Positions :
10
Grayhill
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Insulation Resistance :
Illumination Color :
Angle of Throw :
22.5°
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Resistance :
0.02mOhm
Datasheets
51A22-01-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"