51A22-01-1-14N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51A22-01-1-14N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 14POS 150MA 115V
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Angle of Throw :
22.5°
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Metal
RoHS :
Compliant
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Depth Behind Panel :
18.77mm
Product Type :
Rotary Switches
Bushing Diameter :
0.25 inch
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Surface Mount :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
End Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Plating :
Gold
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Series :
51
Subcategory :
Switches
Contact Resistance :
0.02mOhm
Termination :
Solder
Index Stops :
FIXED
Package :
Bulk
Number of Decks :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Action :
LATCHED
Termination Style :
Solder Lug
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Bushing Length :
0.25 inch
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Number of Poles per Deck :
1
Termination Type :
Solder
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Product Category :
Rotary Switches
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Features :
Actuator Length :
9.53mm
Circuit per Deck :
SP14T
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mount :
Panel
Voltage Rating (DC) :
28 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage Rating (AC) :
115 V
Product Status :
Active
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Terminal Length :
0.153 inch
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
12.82 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount
Brand :
Grayhill
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Terminal Material :
Brass
Index Angle :
22.5 °
Lamp Type :
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Base Product Number :
51A22
Number of Positions :
14
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Switch Sections :
Center Contact Plating :
Gold
Grayhill
Illumination Color :
Switch Function :
SP14T
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Current Rating :
200mA
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage - Rated DC :
28V
Throw Configuration :
Contact Finish :
Contact Style :
Non-Shorting
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Bushing Type :
1/4-28
Radiation Hardening :
No
Actuator Material :
Stainless Steel
Datasheets
51A22-01-1-14N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"